|

Dress Code

DRESSS CODE-czyli zasady dostosowania stroju do okazji

Dress code to wszelkie zasady, które ograniczają nasz strój, pod względem okazji na który chcemy go dobrać. Jednak to właśnie te ograniczenia sprawiają oraz znajomość ich zasad w połączeniu z wrażliwością estetyczną pozwalają zapewnić dobry wygląd, połączony wraz z pewnością siebie.

Fantazję, można znieść tylko w towarzystwie rozumu

Christian Fredrich Hebbel

Wielu ludzi ogranicza znaczenie dress code'u do zasad ubioru, które przyjmują jedynie w sytuacjach zawodowych, W tym rozdziale będziemy uczyć się i analizować jaki rodzaj jest odpowiedni na daną okazję, Zobaczymy jak dress code łączy się ze znajomością trendów i obecnych zasad w modzie. Adekwatny ubiór doda Ci pewności siebie i korzystnie wpłynie na Twój wizerunek.

Możemy wyróżnić takie rodzaje dress code’u, jak casual czy wieczorowy, nie wspominając już o ubiorze okazjonalnym, jak np. stylizacje na plaże czy pokazy mody. Niektórzy na dress code patrzą jak na utrudnienie, jednak według mnie jest to szansa na przedstawienie swojej interpretacji stylizacji w bardzo osobisty i kreatywny sposób.

Dlaczego dress code jest tak ważny?

Schludny i adekwatny do okazji strój może stanowić oznakę szacunku wobec klientów, współpracowników, przełożonych itd. Trudno wyobrazić sobie, że lekarz przyjmuje pacjenta w krótkich spodenkach. Niewyobrażalne jest również to, że notariusz ubrany w koszulkę polo odczytuje akt. W dużych firmach dress code stanowi element strategii wizerunkowej. Przykładowo, pracownicy banku mają na sobie ujednolicone uniformy, które nawiązują kolorystycznie do logotypu firmy, policjantów kojarzymy z charakterystycznymi mundurami, a sprzedawców w supermarketach – z koszulkami firmowymi. Nie we wszystkich zawodach i firmach obowiązują konkretne i szczegółowe wytyczne.

Czasem wystarczy przestrzegać nieco ogólniejszych zasad doboru elementów garderoby.
Teraz skupimy się właśnie na nich.

Rodzaje dress dress code'u

Casual

To styl, który pozwala na swobodne i nieformalne stylizacje, na co dzień, który także nadaje się do pracy. Pod warunkiem, że nasz pracodawca nie określił obowiązującego dress code.
Jest to styl z pogranicza sportowej elegancji, pozwalający na mniejszy formalizm. Jest idealny na luźniejsze spotkania towarzyskie, wyjście do pracy czy do klubu. Mówiąc Casual myślimy codzienny, wygodny zwykły ubiór. Pod warunkiem, że nasz pracodawca nie określił obowiązującego dress code. Odzież wykorzystywana do tworzenia stylizacji casual jest wygodna, modna, a do tego daje możliwość podkreślenia twojej indywidualności. To swobodny styl, nie oznacza on jednak, że można ubierać się dowolnie, by stworzyć stylizację casual. Według zasad dress code plasuje się on na drugiej pozycji pod kątem formalności od dołu, a mniej oficjalny od stylu ubierania casual jest tylko styl sportowy. Ten rodzaj podobnie jak casual – na wiele pozwala i dzięki temu można w wyjątkowy sposób podkreślić i wyeksponować swój styl.

Smart Casual

To rodzaj ubioru na bazie żakietu/marynarki, ale jako całość o zdecydowanie sportowym/casualowym charakterze. W męskim stroju casual smart - marynarka jest wymagana. W związku z tym, że dla kobiet nawet na wyższych szczeblach dress code’u żakiet nie jest konieczny (na przykład w stroju business zamiast garsonki może to być szmizjerka), w casual smart elegancka marynarka to kwestia wyboru.

Informal

Ten styl zarezerwowany dla świata dyplomacji i polityki. Preferowany ubiór męski to ciemny (czarny lub granatowy) garnitur, jasna koszula oraz krawat. Panie noszą kostiumy i koszule lub sukienki z żakietami oraz eleganckie buty na obcasie.  

Business casual

Kwintesencja męskiego ubioru biznesowego to ciemny garnitur i krawat, jasna koszula oraz klasyczne półbuty. Kobiety mają na sobie sukienki albo kostiumy, eleganckie spódnice lub spodnie, połączone z koszulą. Ważne, by do stylizacji dobrać rajstopy w kolorze cielistym oraz buty na obcasie, którego wysokość nie przekracza 8 cm. Co do kolorów w stroju business casual powinny być one stonowane, granaty, beże, jasny brąz lub odcienie szarości będą idealne.

Black tie

Odnosi się do strojów wieczorowych. W damskim wydaniu są to suknie maxi lub midi albo eleganckie kombinezony, najlepiej ciemne (kolory, które warto rozważyć, to brąz, czerń, granat, szmaragd i bordo). Stawiamy tutaj na klasyczną elegancję, a nie seksowny wygląd. Zbyt obcisła kreacja, która w dodatku odsłania zbyt wiele, będzie nie na miejscu. Suknia może być natomiast bez ramiączek lub mieć dyskretny dekolt, pod warunkiem, że mamy nad nim kontrolę, a ubranie – np. w tańcu – nie przesunie się, prezentując za dużo.Panowie natomiast noszą smokingi, białe koszule z łamanym kołnierzem i muszki. Stawiamy tutaj na klasyczną elegancję, a nie seksowny wygląd.

White tie

Jeśli na zaproszeniu na przyjęcie widnieje informacja, że obowiązuje dress code white tie, należy poświęcić czas, by dobrać właściwy strój. W przypadku mężczyzn obowiązują fraki, białe koszule i lakierki, a w przypadku kobiet – długie suknie balowe, buty na obcasie i wieczorowa biżuteria. "White tie" to jeszcze bardziej formalny dress code niż "black tie", który większość i tak postrzega jako ten najbardziej elegancki.

Podsumowując krótko: nasz dress code jest narzędziem budowania marki osobistej. Możesz tego narzędzia używać świadomie, budując spójny z twoimi wartościami i osobowością wizerunek, a możesz pozwolić społeczeństwu (lub odbiorcom) interpretować cię dowolnie.

Należy zadać sobie pytanie czy jesteś gotowy/a, na świadome łączenie  dress code'u swoją osobowością?

Tagi:

Emilia FashionFairy
Emilia FashionFairy

Redaktor naczelny

Emilka jest pasjonatką kreowania stylu oraz zwolenniczką świadomego budowania wizerunku poprzez racjonalne podejście do zakupów. Na co dzień doradza swoim klientom, jak ubrać się elegancko, ale i stylowo.