Kupimy go za 30 zł, ale potrafi kosztować i 300 tysięcy. Nosiły go dwory królewskie na całym świecie, rybacy, narciarze i żołnierze na froncie. Kochamy go nawet, gdy jest za duży, sprany czy wyciągnięty. W srogie zimy, chłodne wieczory i deszczowe jesienie jest naszym najlepszym przyjacielem. Oto król każdej szafy: sweter
„Przez lata nauczyłem się, że w ubraniu najważniejsza jest kobieta, która je nosi”
Yves Saint Laurent
Na początku XIX wieku powstały pierwsze krosna, które umożliwiły produkcję rozciągliwej, bezszwowej tkaniny, idealnej do zrobienia ciepłej bielizny, z czasem były wykorzystywanej do produkcji swetrów. „Wynalezienie” swetra przypisuje się gaelickim rybakom z wysp Aran z zatoki Galway zachodniej Irlandii. Grube wełniane swetry, nazywane gansey, noszone były przez brytyjskich oraz skandynawskich rybaków i żeglarzy w XIX wieku. W 1881 roku sweter stał się także jednym z elementów mundurów marynarki wojennej. Kardigan natomiast po raz pierwszy noszony był przez brytyjskich żołnierzy podczas wojny krymskiej w drugiej połowie XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza siódmemu księciu Cardigan, generałowi Jamesowi Thomasowi Brudenell’owi. Wyraz „sweter” jest zapożyczeniem z języka angielskiego i pochodzi od słowa sweat czyli pot, więc w dosłownym tłumaczeniu jest to „potnik”
Już w XIX wieku, dzierganie swetrów, stało się bardzo modnym zajęciem pozostających w domach kobiet, które z pomocą modowych magazynów mogły same wykonać ciepłe halki lub ubrania dla dzieci. W tym okresie też zaczęły być popularne żakiety z dzianiny zapinane z przodu. W ten sposób dzianinowa odzież stała się częścią codziennej garderoby.
Do lat 20. i 30. XX wieku sweter był kojarzony, jako element garderoby męskiej, przeznaczony do uprawiania sportów tj.: łyżwy, narty, wyprawy górskie, ale też do gry w baseball. Dla kobiet natomiast stworzono swetry bardziej obcisłe, które posiadały golf i modne wtedy „bufiaste” rękawy. Kryzys gospodarczy i dwie wojny światowe (którym towarzyszyły akcje „Knitting for victory” – cywile wspomagali aliantów poprzez dzierganie ogromnych ilości skarpet, a także swetrów, kamizelek, rękawiczek czy szalików, by zapobiec narażeniu żołnierzy na odmrożenia i amputacje) zaadaptował wygodną i praktyczną odzież jako jeden z podstawowych elementów garderoby zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Czas wojenny udowodnił praktyczność swetra. Zaczął być on podstawą damskiej garderoby Lata 40. to także czas „sweater girl”, które nosiły dopasowane swetry podkreślające talię i kobiecy biust. W latach 50. rządził czarny golf i beret w stylu awangardy. W drugiej połowie XX wieku bardzo popularne były dziergane zestawy składające się ze sweterka i pasującego do niego berecika lub kapelusza. Natomiast od lat 70. i 80. zbierał trumfy znoszony, punkowy sweter. Od lat drugiej Wojny Światowej, aż do dziś sweter w różnych konfiguracjach (czy to kardigan, golf czy tunika) towarzyszy nam n co dzień Był i jest idealnym dodatkiem o każdej porze dnia czy roku. I raczej prędko się to nie zmieni.
Moje propozycje