Internet daje nam ogromną możliwość wyboru stylizacji z dostawą pod same drzwi. Jest kilka zasad mierzenia ubioru, które sprawią, że zamówiony przez ciebie model, będzie dobrze dopasowany do twojej figury.
Liczby czy symbole?
Często oznaczenie samego rozmiaru nie wystarczy. Producenci szyją ubrania na odmienne rynki i różne typy figur, dlatego na przykład rozmiar M w różnych markach może odpowiadać zarówno standardowemu S, jak i być zbliżone do rozmiaru L.
Bardzo ważnym punktem odniesienia jest tabela rozmiarów, zaznaczona na karcie produktu, w opisie sprzedawcy. Zawiera ona wymiary odzieży podane w centymetrach. Wymiary danego modelu, musisz porównać z wymiarami własnej sylwetki. Jednak nie wystarczy zmierzyć tylko siebie, ale i najczęściej noszone przez nas ubrania. Ten sposób ułatwi nam, wyobrażenie jak zamówiona rzecz będzie układać się na ciele.
By dokonać dokładnego pomiaru ciała, wystarczy:
- mieć miękką, elastyczną miarą krawiecką (tzw. centymetrem), który dobrze przylega do ciała i nie odkształca się.
- Dokładnie zdjąć wymiary (w tym celu warto poprosić o pomoc kogoś do pomocy).
- wiedzieć w jakim miejscu dokładnie się mierzyć.
Zacznijmy od góry:
Obwód szyi
Poprowadź centymetr wokół nasady szyi. Powinien on przylegać do ciała na całej powierzchni, nie wywołując przy tym dyskomfortu.
Obwód klatki piersiowej
Mężczyźni prowadzą centymetr pod pachami, przy zgięciu ramion. U pań taśmę należy owinąć wokół biustu, w najszerszej części tułowia centymetr powinien dość ciasno przylegać do ciała i być ułożony horyzontalnie do podłogi.
Długość rękawa
Przeważnie mierzy się tzw. wewnętrzną długość rękawa, od pachy do nadgarstka. Natomiast, jeśli tabela wymiarów podaje zewnętrzną długość rękawa, oznacza to, że trzeba podać długość wraz z ramieniem, aż do samego kołnierza lub krawędzi dekoltu.
Długość tułowia
Zmierz długość od kości na karku do wysokości talii. Prowadź centymetr wzdłuż piersi, tak by ująć w pomiarze jej wypukłość.
Długość pleców
Zrób pomiar w miejscu analogicznym do tułowia – w tym przypadku centymetr musi przebiegać przez wypukłość łopatki.
Szerokość pleców
Poprowadź miarkę między zgięciami obu ramion, na wysokości łopatek.
Obwód talii
Zmierz obwód tułowia w najwęższym miejscu. Taśma powinna być dopasowana, ale nie może ściskać mocno brzucha.
Obwód pasa
Owiń centymetr wokół brzucha, na wysokości pępka. Trzymaj miarkę luźno, nie napinaj jej mocno – jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz rozmiar ubrań z nieelastycznych materiałów. Pomiaru najlepiej dokonaj rano, na wydechu, nigdy po obfitym posiłku i nie wciągając brzucha. Centymetr prowadzimy horyzontalnie do podłoża.
Wysokość stanu
„Stan” - to długość od kroku spodni do pępka. Miara ta pomoże Ci nie tylko dobrać rozmiar spodni, ale i określić ich fason, co czasem bywa skomplikowane na podstawie jedynie zdjęcia. Im krótszy stan, tym niżej wypada pas spodni.
Obwód bioder
Poprowadź centymetr wokół bioder i pośladków tak, by objąć je w najszerszym miejscu. Podobnie, jak w przypadku pasa, nie napinaj miarki zbyt mocno.
Długość nogawki
O ile w tabeli rozmiarów sprzedawcy nie zaznaczono inaczej, wartość ta dotyczy wewnętrznej długości nogawki– od kroku do nasady stopy lub górnej krawędzi podeszwy buta, który planujesz najczęściej nosić z tymi spodniami. Natomiast jeśli tabela rozmiarów podaje zewnętrzną długość nogawki, należy zmierzyć nogę z boku od pasa.
Nogawki mierzymy w dwóch miejscach: po ich zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Tym razem, zamiast dokonywać pomiarów na sobie, lepiej wyjąć z szafy spodnie, które dobrze na nas leżą. Mierząc spodnie, warto też zanotować wymiar szerokość nogawki. To bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy kupujemy spodnie typu slim fit i zależy nam na tym, aby nie opinały zbyt mocno łydki.
Długość rękawa
Samemu jest trudno zdjąć w tym miejscu miarę, więc trzeba poprosić kogoś o pomoc. Gdy mamy już pomocnika, stajemy prosto i luźno opuszczamy ręce. Druga osoba powinna przyłożyć centymetr do kości ramiennej (miejsca, gdzie zwykle wszyty jest rękaw) i poprowadzić go aż do nasady kciuka. Inny sposób na zmierzenie długości rękawa to zdjęcie miary z dobrze dopasowanej koszuli, którą mamy już w domu. Rękaw mierzymy od szwu naramiennego do końca rękawa (włącznie z mankietem w przypadku koszuli).
Jak prawidłowo zmierzyć ubranie?
Zapnij wszystkie guziki i zamki błyskawiczne w mierzonym ubraniu. Następnie rozłóż je na płaskim podłożu, wygładzając przy tym wszystkie załamania i fałdy ubioru.
Wymiary spodni:
- obwód pasa: nawet, jeśli materiał pasa układa się w łuk, poprowadź centymetr prosto między bocznymi krawędziami materiału.
- obwód bioder: poprowadź centymetr prosto w najszerszym miejscu bioder.
- wysokość stanu: poprowadź centymetr pionowo od kroku do górnej krawędzi spodni.
- długość nogawki: postępuj tak samo, jak przy pomiarze sylwetki – sprawdź, jaką długość (zewnętrzną/wewnętrzną) podaje tabela rozmiarów, a następnie zmierz długość zewnętrznego lub wewnętrznego szwu swoich spodni.
Wymiary bluz, koszulek, kurtek:
- szerokość klatki piersiowej: poprowadź centymetr od pachy do pachy, w miejscu złączenia szwów korpusu i rękawa.
- szerokość barków/ramion: poprowadź centymetr u góry ubrania, między szwami rękawów.
- szerokość pasa: zacznij od przymierzenia ubrania i zaznaczenia punktu, w którym wypada pępek. Teraz rozłóż odzież na płasko i zmierz szerokość w wyznaczonym miejscu.
- szerokość w talii: postępuj tak samo, jak w przypadku pasa, zaznaczając przy tym strefę największego zwężenia tułowia.
Podsumowując, mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszymi wskazówkami mierzenie się stanie się łatwiejsze, a internetowe będą bardziej świadome, i uda Ci się uniknąć wielu pomyłek. Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda Ci się trafić z rozmiarem, to masz 30 dni na zwrot zamówionego towaru. ?