Praktycznie żadna marka nie może poszczycić się taką rozpoznawalnością jak francuski dom mody. Louis Vuitton jest marką uznawaną obecnie za jedną z najbardziej cenionych i utożsamianych z ponadczasowym luksusem. Ze względu na niegasnącą popularność, marka Louis Vuitton jest również jedną z najczęściej podrabianych na świecie. Poznajcie jej historię!
Nie ma nic gorszego dla projektanta niż być na czasie. Bo pewnego dnia ten czas minie
Alber Elbaz
Vuitton jest jedną z najstarszych marek świata, a cała jej historia zaczęła się od walizek. Od ponad 150 lat marce udaje się na nowo interpretować i sprzedawać z wielkim powodzeniem logo LV.
Projektant Vuitton urodził się ze skromnej rolniczo-robotniczej rodziny w XIX wiecznej Francji Jednak dzięki swojej pomysłowości, kreatywności i ciężkiej pracy stał się jednym z najbardziej znanych nazwisk w świecie dóbr luksusowych. Oczekiwano, że będzie zarabiał jako cieśla, stolarz lub rolnik. Jednak ambitny młody chłopak uciekł z domu w wieku 13 lat i postanowił poszukać fortuny w Paryżu. Został uczniem warsztatu odnoszącego sukcesy producenta pudełek. Był odpowiedzialny min. za pakowanie cesarzowej Eugenii. Produkcja pudełek dała mu wiele okazji do wyrażenia swojej kreatywności i wkrótce zyskał reputację jednego z najmodniejszych producentów pudełek w Paryżu.
W tamtych czasach nie było walizek. Arystokracja pakowała się na wyjazdy w duże kufry z zaokrągloną przykrywką. Wszystko zmieniło wynalezienie i upowszechnienie kolei. Zmienił się styl podróży. Louis Vuitton szybko odkrył lukę na rynku – kufry nie nadawały się do układania i zajmowały dużo miejsca w pociągach. W 1854 Vuitton otworzył swój pierwszy sklep w Paryżu, gdzie sprzedawał czworokątne walizki z wytrzymałego, wodoodpornego materiału. Nowe akcesoria szybko zachwyciły paryską elitę i wszyscy chętnie kupowali nowe walizki W końcu założył wytwórnię Louis Vuitton w 1854 roku, która stała się niezwykle popularna w ciągu kilku lat. Na szyldzie nad zakładem widniał napis: "Bezpieczne pakowanie delikatnych przedmiotów. Specjalizacja w modzie". W 1858 r., zaledwie cztery lata po otwarciu własnego sklepu, Vuitton zadebiutował z pierwszym modelem walizki własnego projektu. Zamiast ciężkich skór zastosował lżejsze, wytrzymałe płótno, które dodatkowo nie pozostawiało na przewożonych przedmiotach charakterystycznego, skórzanego zapachu. To właśnie opracowaną przez Louis Vuittona walizkę uważa się za protoplastę współczesnego bagażu.
Czasy Wojenne i początek luksusu
W 1870 r. Działalność Vuittona przerwał wybuch wojny francusko-pruskiej i oblężenie Paryża, które ustąpiło miejsca krwawej wojnie domowej, która zniszczyła Cesarstwo Francuskie. Kiedy oblężenie zakończyło się 28 stycznia 1871 r., Vuitton wrócił do Asnieres, aby znaleźć wioskę w ruinach, jego personel zniknął, sprzęt został skradziony, a sklep zniszczony.
W ciągu kilku miesięcy zbudował nowy sklep pod nowym adresem, 1 Rue Scribe. Wraz z nowym adresem pojawił się także nacisk na luksus. Usytuowana w sercu nowego Paryża, Rue Scribe była domem dla prestiżowego klubu dżokejskiego i miała zdecydowanie bardziej arystokratyczny charakter niż poprzednia lokalizacja Vuitton w Asnieres. W 1872 roku Vuitton wprowadził nowy projekt z beżowym płótnem i czerwonymi paskami. Prosty luksusowy, nowy design spodobał się nowej elicie Paryża i zapoczątkował odrodzenie marki Louis Vuitton jako luksusowej marki. Pod koniec XIX wieku Louis Vuitton miał już butiki w Londynie przy prestiżowej ulicy Oxford Street oraz w Nowym Jorku.
Śmierć i dziedzictwo
Przez następne 20 lat Vuitton kontynuował działalność z 1 Rue Scribe, wprowadzając innowacyjne, luksusowe bagaże, aż do śmierci 27 lutego 1892 r. Po śmierci Louisa w 1890 roku, firmą zajął się jego syn - George Vuitton. Był on pomysłodawcą słynnego logo LV, które do dzisiaj widnieje na torebkach czy walizkach marki. Marka Louis Vuitton wyrosła na znaną na całym świecie luksusową markę skór i stylu życia.
Flagowe produkty
Gorges zaprojektował specjalne zamki, dzięki którym kufry stały się wyjątkowo bezpieczne. Projektant stworzył także wiele innych projektów, np. torbę Steamer bag produkowaną do dziś. W 1930 roku stworzył model Keepall, idealny na krótkie wypady, a niedługo potem model Noe, służący do przewozu butelek szampana.
Wszystkie produkty francuskiej marki robione są ręcznie. Proces ten zajmuje około tygodnia, ale dzięki stosowanym materiałom i technologiom, materiał jest wodo- a nawet ognioodporny.
Współpraca z artystami
Louis Vuitton był jedną z pierwszych marek, która rozpoczęła współpracę z artystami, m.in. Salvadorem Dalim, czy współcześnie – Stephenem Sprouse’em, Takashim Murakamim czy Julie Verhoeven.W 1998 roku dyrektorem artystycznym LV został Marc Jacobs, który wprowadził markę w nowoczesność, idealnie łącząc klasyką z dziedzictwem Vuittonów. Jacobs poszerzył też ofertę LV o linię odzieżową. W 2013 roku stery przejął Francuz Nicolas Ghesquière, wcześniej związany z domem mody Balenciaga.
W Polsce produkty Louis Vuitton są dostępne w warszawskim salonie marki, mieszczącym się w domu handlowym Vitkac.
PS Wszyscy wiemy, że marka Louis Vuitton nie należy do najtańszych, dlatego właśnie znalazłam dla Was oryginalne torebki tej marki, ale vintage w dobrych cenach!
Wzorując się również na obecnych kolekcja LV znalazłam podobne ubrania w różnych tańszych sklepach, zobaczcie koniecznie!!
Czarna | Szara | Sukienka | Różowa szeroka | Różowa wysoka
Żółta | Czerwona | Sukienka | Brązowa | We wzory
Czarne Spodnie | Beżowe Spodnie | Kuloty
Bluzka Jasoniebieska | Bluzka Polo | Bluzka Biała | Bluzka w paski
Sukienka Tweedowa | Sukienka Biała | Sukienka Różowa
Bluzka Biała Z Kołnierzykiem | Bluzka Jeansowa | Bluzka W Paski | Bluzka Biała Hiszpanka
Czarna marynarka | Marynarka dwurzędowa | Skórzana | Marynarka w kratę