|

Historia Mody

Skąd tak naprawdę wziął się włoski styl?

Gucci, Versace, Armani, Prada – te nazwiska z pewnością nie są ci obce, zna je przecież cały świat! Popularność włoskich domów mody to nie przypadek! Modę włoską wyróżnia wyjątkowe piękno i jakość, która jest charakterystyczna nie tylko dla najsłynniejszych projektantów! Poznajmy zatem bliżej historię włoskiej mody!

W połowie XX wieku Włosi zrzucili z modowego piedestału Francuzów i od tamtego czasu sytuacja się nie zmienia. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim nastawienie włoskich projektantów, dla których moda jest sztuką. Praca nad każdym projektem wymaga pełnego zaangażowania i realizację artystycznej wizji. Z kolei szycie jest dla Włochów rzemiosłem, co sprawia, że krawcowie dbają o najlepszej jakości materiały i dbałość o każdy detal tak, by każdy gotowy wyrób był dowodem ich artystycznego kunsztu.

Moda idzie w parze z wyczuciem chwili. Wiąże się to z filmem, sztuką, gustem młodych ludzi

Gianni Versace

Skąd ten włoski styl i klasa?

Kiedy Włosi niezależnie od powodu wychodzą z domu przygotowują się! To wynika z zakorzenionego we włoskiej kulturze, fare bella figura, tzn.„zrobić dobre wrażenie”, bo bardzo ważne dla nich jest jak postrzegają ich inni ludzie. Dlatego często wychodzą najlepiej ubrani, jak to tylko możliwe! Może to być po prostu t-shirt i jeansy, ale t-shirt musi być dobrej jakości, a jeansy dobrze dopasowane. 

Dlatego całość ma wyglądać schludnie i zadbanie, ale jednocześnie naturalnie a nie koniecznie luksusowo. 

Potęga świata mody z historią!!

To właśnie Włochy zajmują drugie miejsce w czołówce, zaraz po Francji, jeśli chodzi o potęgę świata mody. Pierwsze sukcesy zaczęła osiągać po II wojnie światowej, kiedy we Włoszech stacjonowali jeszcze Amerykanie. To właśnie oni dostrzegli pierwsi potencjał włoskiego krawiectwa! Tak rozniosła się legenda o włoskim stylu. Gwiazdy Hollywood zapragnęły być ubierane przez włoskich projektantów.!

Dla Włochów moda jest sztuką, a krawiectwo rzemiosłem

Tradycja

Włochy miały silną tradycję rzemieślniczą związaną z tkactwem, krawiectwem, szewstwem i produkcją galanterii skórzanej. Za stolicę mody uważana była Florencja – była to jednak moda luksusowa, dla zamożnych ludzi. To tu debiutuje Roberto Cavalli, czy Karl Lagierfield z kolekcją dla Fendi

Lata 50-te prawdziwe narodziny włoskiej mody!

W latach 50. i z każdą kolejną dekadą coraz bardziej propozycje włoskich projektantów zaczęły się otwierać na szerszą publikę, dzięki jej uprzemysłowieniu. Moda produkowana maszynowo mogła być tańsza, nie tracąc na jakości. Tak powoli ukształtowała się moda Made in Italy – stylowa, ale niezarezerwowana wyłącznie dla wybiegów haute couture!

W 1951 r. we Florencji został zorganizowany pierwszy zbiorowy pokaz włoskiej mody. Pomysłodawcą był przedsiębiorca Giovanni Battista Giorgini, który zaprosił na pokaz przyszłych klientów oraz prasę – w tym amerykańską. Impreza odbyła się w jego własnym domu z powodu braku sponsorów. Po roku jednak władze Florencji przekonały się do pomysłu i udostępniły mu Sala Bianca w Palazzo Pitti.! Tak, to się zaczęło!

Mediolan!

Z czasem punkt modowy przeniósł się do Mediolanu, który stał się stolicą mody prêt-à-porter. To właśnie tam od 1958 r., odbywa się Fashion Week!

Wydarzenie odbywa się po dziś dzień dwa razy do roku. Mediolan od wielu lat słynie z największej liczby butików na całym świecie, które głównie mieszczą się w Dzielnicy Mody.

Najpopularniejszym miejscem na zakupy w Mediolanie jest tzw. Złoty Kwadrat. Znajdują się na nim ulice ze stylowymi butikami. Znaleźć tu można zarówno niezwykle luksusowe jak i tańsze marki. Niektóre domy towarowe, zarówno z zewnątrz jak i w środku, wyglądają jak architektoniczne dzieła sztuki, a w najdroższych salonach sprzedaży obsługa klienta odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Jednym z najczęściej fotografowanych przez blogerki modowe punktów w Mediolanie, jest Galeria Wiktora Emanuela II

Kto Wykreował i Kreuje włoski styl?

Włoski styl od Armaniego

Armani jest myślę najsłynniejszym włoskim projektantem! Już W wieku 27 lat zaczął pracować jako projektant w domu mody Nino Cerruti, by13 lat później rozpoczął wraz z partnerem – Sergio Galeottim – pracę nad własną marką – Giorgio Armani. Ten dom mody szybko zyskał sławę wśród mężczyzn, bowiem to właśnie dla nich Armani projektował na samym początku. O Armanim zrobiło się naprawdę głośno wtedy, gdy zaprojektował garnitury dla Richarda Gere, grającego wówczas w filmie „Amerykański żigolak”. Później zaczął projektować również dla kobiet, a jego kreacje stały się ikoną włoskiego stylu! Dla mężczyzn uszył świetnie skrojone garnitury ze szlachetnych tkanin, a kobietom zaproponował ubrania zainspirowane męską szafą i wykreował styl znany jako „power dressing”.

Od tej pory spodnie w kant i obszerna marynarka z ramionami wyłożonymi grubymi poduszkami były przeznaczone również dla płci pięknej.! Armani twierdził, że tak ubrana kobieta może z powodzeniem odnieść sukces w każdej dziedzinie życia. Włoski styl w jego wydaniu jest przede wszystkim synonimem doskonałego krawiectwa.!

Dolce & Gabbana

Domenico Dolce i Stefano Gabbana to para projektantów, którzy w 1985 roku założyli włoski dom mody – Dolce & Gabbana. Dolce pochodzi z Sycylii i jest synem krawca. Gabbana natomiast studiował projektowanie graficzne i pracował w reklamie. Kiedy jednak obaj projektanci spotkali się w Mediolanie, postanowili założyć wspólną firmę.

Włoski dom mody Dolce & Gabbana zachwycił krytyków mody już podczas pokazu pierwszej kolekcji w 1986 roku! Później włoscy projektanci zaczęli szyć kreacje dla takich gwiazd jak Madonna, Victoria Beckham czy Johnny Depp. I tak zaczęła się ich oszałamiająca kariera! Dolce & Gabbana to przede wszystkim bogactwo wzorów, faktur i kolorów. Projektanci niezależnie od sezonu, podczas pokazów ukazują cekiny, pompony, czy niecodzienne materiały, takie jak tiul czy grube płótno, ale… często w towarzystwie stonowanych rajstop kryjących. Zawsze jednak projekty tego włoskiego domu mody zachwycają zmysłowością i wdziękiem. 

Gucci – ikona i legenda w jednym

Projekty Guccio Gucci, gdy w 1938 roku otworzył swój pierwszy butik w Rzymie. Wcześniej zajmował się projektowaniem i szyciem skórzanych toreb oraz siodeł we Florencji, a gdy zauważył, że jego prace zyskują na popularności, przeniósł się Wiecznego Miasta. Prawdziwa popularność jego produktów na rynki zagraniczne rozpoczęła się po jego śmierci, dzięki jego synom.

Gucci wpisał się w historię mody torebką bamboo, której projekt pochodzi z 1947 roku. Od tamtej pory stała się ikoną marki, a dom mody zasłynął wyjątkowym wzornictwem połączonym z wysoką jakością wykonania.

Włoski styl w projektach marki Gucci przejawia się w lekkiej nonszalancji, podszytej kobiecością. To właśnie Gucci lubi ubierać swoje modelki w męskie koszule z ozdobnymi pasami w talii. Czerpie ze stylu hippie i boho, projektując kwieciste spódnice zestawione z rajstopami kryjącymi bądź kabaretkami. Ich projekty są niebanalne, kobiece, specyficzne i nie do podrobienia!

Prada – luksus, który powstał ponad 100 lat temu

Prada to jeden z najstarszych włoskich domów mody, który powstał w 1913 roku, a założył go Mario Prada. Mario był krawcem wyspecjalizowanym w szyciu skórzanych i luksusowych toreb. Marka przeżyła drugą młodość, kiedy wnuczka Mario – Miuccia Prada – postanowiła poszerzyć ofertę firmy o ubrania haute couture oraz prêt-à-porter – i to był strzał w dziesiątkę!

Pradą jest niesamowicie kobieca. Jej projekty podkreślają biust i talię, akcent pada również na nogi – często w postaci rajstop kryjących lub podkolanówek.  Styl projektantki rozpoznajemy po charakterystycznych printach – kwiatowych lub zwierzęcych – pojawiających się na spódnicach i sukienkach oraz na torebkach. 

Gianni i Donatella Versace – czyli włoskie inspiracje!

Dom mody Versace powstał w 1978 roku we Włoszech. Założył go Gianni Versace, pochodzący z rodziny krawców. Niestety, zmarł w tragicznych okolicznościach w wieku 50 lat. Dział projektowy po jego śmierci przejęła jego siostra Donatella Versace. Od tamtej pory ten dom mody prezentuje odważne i kreatywne kolekcje.

Versace głównie kojarzy się z kobiecością. Na wybiegach tego domu mody pojawiają się długie, tiulowe suknie, wieczorowe sukienki w ciemnych kolorach (Donatella łączy je z czarnymi krytymi rajstopami) oraz ubrania w zwierzęce printy, które uwielbia dodawać do swoich projektów.

W historii włoskich firm niesamowite jest to, że wiele z nich zaczynało swoją działalność jako nawet jednoosobowe manufaktury, a dzisiaj są światowymi potęgami. Te marki, które napisałam to raptem – to tylko kilka przykładów marek, które zaczynały od małych warsztatów rzemieślniczych. Jeśli spróbujemy to porównać z polskimi firmami, to z segmentu modowego trudno znaleźć znane marki o tak długiej historii, które z sukcesem zarządzane są przez kolejne pokolenia założycieli!

W historii włoskich firm niesamowite jest to, że wiele z nich zaczynało swoją działalność jako jednoosobowe manufaktury, a dzisiaj są światowymi potęgami! Te marki, które opisałam to zaledwie –  kilka przykładów marek, które zaczynały od małych warsztatów rzemieślniczych. Jeśli spróbujemy to porównać z polskimi firmami, to z segmentu modowego trudno znaleźć znane marki o tak długiej historii, które z sukcesem zarządzane są przez kolejne pokolenia założycieli!

Ciekawostka: 

 Wiecie ,że branża modowa przynosi Włochom prawie 10% państwowych dochodów. Zaś w samym Mediolanie mieści się kilkanaście uczelni, które uczą młodych ludzi projektowania, krawiectwa i umiejętności przewidywania trendów.

1 | 2 | 3 | 4

1 | 2 |3 |

1 | 2 3 | 4 

1 | 2 | 3 |

1 | 2 | 3 |

 

1 | 2 | 3 | 4

1 | 2 | 3 | 4 |

1 | | 3 | 4 |

1 | 2 | 3 | 4 

Tagi:

Emilia FashionFairy
Emilia FashionFairy

Redaktor naczelny

Emilka jest pasjonatką kreowania stylu oraz zwolenniczką świadomego budowania wizerunku poprzez racjonalne podejście do zakupów. Na co dzień doradza swoim klientom, jak ubrać się elegancko, ale i stylowo.