|

Historia Mody

Koronkowa robota - dawny symbol luksusu

To właśnie w renesansie nastąpił gwałtowny rozwój koronczarstwa. Koronki były atrybutem zarówno w strojach męskich jak i żeńskich, a ekskluzywność koronki czyniła z niej doskonały wyznacznik statusu społecznego.

Moda ustanawia prawa.

przysłowie niemieckie

W XVI wieku, jednym z najbardziej charakterystycznych elementów mody renesansowej były koronkowe kryzy, które zadebiutowały w garderobie Hiszpanów, a następnie zaczęły pojawiać się w strojach innych mieszkańców Europy. Podobno, usztywnione, okrągłe i fałdowane w harmonijkę kołnierze, na początku miały pełnić funkcję śliniaka, chroniącego przed poplamieniem ubrań w trakcie spożywania posiłków. Z czasem, oprócz swojej praktycznej funkcji, okazały się jednym z najbardziej pożądanych elementów garderoby wśród modnych mężczyzn i kobiet.

W krajach protestanckich natomiast biała koronka stanowiła jedyną ozdobę prostej czarnej sukni, co nie było uważane za przesadną skromność, bo koronkowe dodatki kosztowały fortunę.


Szybko stała się symbolem bogactwa, a w niektórych krajach zakazano noszenia jej przez niższe klasy społeczne. Tworzenie dużych elementów z koronki było bardzo czasochłonne i drogie, więc pojawiała się ona najpierw tylko na kołnierzykach i mankietach

Koniec XIX wieku przyniósł wzrost popularności koronek wykonanych maszynowo, w związku z tym zapanował boom na wszystko co koronkowe. Straciła ona na ekskluzywności, a zyskała na powszechności. Nastała epoka koronki!! Wstawki, rękawy, mankiety, kołnierzyki, żaboty, szale, peleryny, a w końcu suknie wykonane w całości z koronki, wszystko to wzięło modę szturmem przełomu wieków.

Dwa rodzaje koronki

Jedna to ta robiona ręcznie, a druga maszynowo. Jednak to ta druga ma zdecydowanie większe znaczenie, ponieważ sztuka i mechanizm ich robienia udoskonalił się do tego stopnia, że praktycznie są nie do rozróżnienia nawet przez ekspertów. Ta pierwsza pozostała natomiast towarem luksusowym. 

Koronka to jedno z niewielu zjawisk w historii ubioru, które od chwili wynalezienia nigdy nie wyszło z mody. Jednak XX wiek zepchnął ją nieco do działu sukni formalnych i ślubnych. Pojawiają się też co roku jako element bluzek i sukienek. Moda męska natomiast całkiem zrezygnowała z koronek.

Tagi:

Emilia FashionFairy
Emilia FashionFairy

Redaktor naczelny

Emilka jest pasjonatką kreowania stylu oraz zwolenniczką świadomego budowania wizerunku poprzez racjonalne podejście do zakupów. Na co dzień doradza swoim klientom, jak ubrać się elegancko, ale i stylowo.